W ostatnich zajęciach, kończących realizację projektu Nauka na wyciągnięcie ręki finansowanego przez MNiSW w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Głuchowie. Wykład Komórka ? podstawowa jednostka życia wygłosiła dr Katarzyna Niedojadło.
Ponadto, uczniowie odkrywali tajemnice świata komórek na warsztatach prowadzonych przez dr hab. Krzysztofa Jaworskiego (Tajemnice komórek roślinnych w obiektywie mikroskopu) oraz dr Katarzynę Niedojadło (Jedność i różnorodność w świecie komórek). Na zajęciach dr hab. Aliny Trejgell młodzież dowiedziała się Jak wyhodować roślinę w probówce? i mogła sama założyć kulturę in vitro fikusa w probówce, którą zabrała do domu. Czy i jak wpływa zasolenie na kiełkowanie różnych nasion, uczniowie dowiedzieli się na ćwiczeniach dr hab. Agnieszki Piernik p.t. Rośliny w środowisku.
Celem realizowanego projektu, którego koordynatorem jest dr hab. Justyna Wiśniewska i dr Marlena Zielińska, jest popularyzacja nauki z wybranych dziedzin biologii: fizjologii roślin, ekologii, biologii komórki, biologii molekularnej i biotechnologii oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, rozwijanie ich zainteresowań biologicznych. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naukowcami oraz prowadzenia obserwacji i wykonania szeregu doświadczeń w laboratoriach naszego Wydziału. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie wysoko ocenili zajęcia i już zgłosili chęć udziału w kolejnym takim projekcie.