Katedra Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii
Katedra Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii specjalizuje się w badaniach dotyczących funkcjonowania organizmu zwierzęcego. Poszukujemy odpowiedzi na wciąż aktualne pytania między innymi o to, jak zwierzęta funkcjonują w środowisku, jakie mechanizmy adaptacyjne pozwalają im na dostosowanie, czy jakie zmiany zachodzą w organizmie w odpowiedzi na stres. Badania prowadzimy zarówno na zwierzętach kręgowych, jak i bezkręgowych: szczurach i myszach laboratoryjnych, chomicznikach dżungarskich, ślimakach czy pszczołach miodnych. Wykorzystujemy standardowe i nowoczesne techniki i metody badawcze takie jak: telemetria, spektrofotometria, respirometria, immunocytochemia, PCR, HPLC, testy immunoenzymatyczne, testy behawioralne i biochemiczne.
Nasi pracownicy prowadzą badania dotyczące:
- mechanizmów adaptacyjnych ślimaków lądowych (układy antyoksydacyjne, krioprotekcja)
- fizjologii, ekofizjologii oraz etologii owadów
- fizjologii integracyjnej, a w szczególności badania nad współdziałaniem układu termoregulacji z innymi układami regulacyjnymi (obrona przed niedotlenieniem)
- reakcji stresowej u zwierząt i plastyczności mózgowej (czynniki neurotropowe),
- termoregulacji małych ssaków i chronobiologii (rytmika procesów fizjologicznych: temperatury ciała, aktywności zwierząt),
- fizjologii ekologicznej i behawioru małych ssaków (osobowość zwierząt)
- roli receptorów TRP w percepcji temperatur otoczenia u owadów
- toksyczności pestycydów oraz czynników ją modyfikujących
- oceny poziomów ekspozycji zawodowej i środowiskowej oraz efektów biologicznych oddziaływania pola magnetycznego i elektromagnetycznego.